دانلود رایگان دانای یمگان

دانلود رایگان کتاب صوتی دانای یمگان از شرق موزیک

** اختصاصی شرق موزیک **

Download New Audio book

d8afd8a7d986d8a7db8c db8cd985daafd8a7d986 5cb759c540f99


حکیم ابومعین ناصرین خسرو قبادیانی بلخی در سال ۳۹۴ هجری قمری در بلخ تولد یافت.از اوان جوانی به تحصیل علوم و تحقیق ادیان و مطالعهٔ اشعار شعرای ایران و عرب پرداخت وی در خانوادهٔ ثروتمندی که ظاهراً به امور دولتی و دیوانی اشتغال داشتند رشد کرد.

ابومعین ناصر بن خسرو بن حارث قبادیانی بلخی، مشهور به ناصرخسرو، در جوانى به فراگیرى دانش‌هاى گوناگون پرداخت و در سایه‌ هوش سرشار و روح پژوهشگر خویش از دانش‌هاى دوران خود مانند فلسفه، اخترشناسى، کیهان‌شناسى، پزشکى، کانى‌شناسى، هندسه‌ اقلیدسى، موسیقى، علوم دینى، نقاشى، سخنورى و ادبیات بهره‌ها گرفت. وی از شاعران برجسته ایران است که در اشعار خویش بارها از احاطه داشتن خود بر این علوم تأکید کرده‌است.
ناصرخسرو نیز همچون حافظ و رودکی کل قرآن را از برداشت و در آثارش، از آیات قرآن برای اثبات عقایدش استفاده کرده‌ است. چون ناصرخسرو از خانوده‌اى برخوردار و دیوان‌سالار بود، در سال‌هاى پایانى فرمان‌روایى سلطان محمود غزنوى به کار دیوانى پرداخت و این کار را تا ۴۳ سالگى در دربار سلطان مسعود غزنوى و دربار ابوسلیمان جغرى بیک داوود بن میکائیل ادامه داد. وی طی هفت سال سفر از سرزمین‌های گوناگونی دیدن کرد و گزارش آن را در سفرنامه‌ای به یادگار گذاشت.
از آثار او می‌توان به سفرنامه، زادالمسافرین، وجه دین، خوان اخوان، دلیل المتحیرین، روشنایی نامه و دیوان اشعار اشاره کرد.

 

لطفا با انتشار  کتاب صوتی دانای یمگان به دوستان خود، از شرق موزیک حمایت کنید

از طریق پلیر زیر میتوانید کتاب صوتی دانای یمگان را آنلاین گوش کرده یا دانلود کنید.